Tenis

Tenis (označovaný aj ako biely šport) je loptová hra s raketou, ktorý hrajú proti sebe dvaja hráči (tzv. dvojhra) alebo tímy zložené z dvoch hráčov (tzv. štvorhra). Novodobý tenis má korene v starej francúzskej hre nazývanej jeu de paume - hra s plochou rukou, ktorej pravidlá spísali v Paríži už roku 1592. Tenis vznikol na základe práve týchto pravidiel v roku 1874, kedy si ho istý anglický major Wingfield dal patentovať.
Základné pravidlá: Súperi stoja proti sebe na kurte (hráčske pole) a pokúšajú sa tenisovou raketou odraziť ponad sieť loptičku tak, aby ju súperi neboli schopní v rámci pravidiel vrátiť späť. Hra začína podaním. Podávajúci má dve možnosti. Po podaní sa loptička musí na súperovej strane dotknúť zeme. Počas nasledujúcich výmien je ju už možné vrátiť späť aj bez toho.
Zápas je rozdelený na sety, hry a body. Môže sa hrať na dva alebo tri víťazné sety. Set vyhráva hráč, ktorý v ňom získa 6 hier, pričom musí mať náskok minimálne o dve hry. Za stavu 6:6 o víťazovi rozhodne tzv. Tie-Break. V hre sa rátajú body: 0, 15, 30, 40 a hra. Hráč ju vyhráva tiež rozdielom aspoň dvoch loptičiek.